SFeraKon 2013. – literarni i likovni natječaj za djecu i mlade

Autor: Željka Vendl, 8. 2. 2013.

SFeraKon (www.sferakon.org) je najstarija i najuglednija konvencija fantastike i znanstvene fantastike u ovom dijelu Europe, a ove će se godine održati 35. put za redom. Već četvrt stoljeća raspisuje godišnji natječaj za najbolje likovne i literarne radove djece osnovnih i srednjih škola na zadanu temu.

Sve pristigle radove pažljivo će razmotriti i vrednovati SFerin žiri za dječje nagrade, a najbolje autore, autorice i skupine autora nagrađujemo na svečanoj dodjeli nagrada u sklopu Svečane skupštine Društva za znanstvenu fanstastiku SFera, koja je tradicionalno središnji događaj znanstveno-fantastične konvencije SFeraKon. Ujedno su najbolji radovi prikazani na izložbi u sklopu konvencije.

Nagrađenim učenicima obavijest o nagradama te točnoj lokaciji i vremenu održavanja Skupštine poslat ćemo na adresu škole početkom travnja. Oni koji ne budu u mogućnosti doći na dodjelu, svoje će nagrade dobiti poštom na adresu škole.

Društvo SFera (www.sfera.hr) je zagrebačko društvo za znanstvenu fantastiku. Djeluje kao udruga koja promiče fantastiku i znanstvenu fantastiku u Hrvatskoj, te potiče domaće SF stvaralaštvo kroz kulturne programe, poput SFeradionice (radionice kreativnog pisanja), Lekt-SF-Ire (književnog kluba), SF Vintage (projekcije filmova s predavanjima), Žanrovskog žrvnja (radionice kreativnog pisanja za učenike srednjih škola), Predavanja u SFeri, SFera u Profilu, Sfera u Booksi, i SFeraKon. Osnovni cilj Društva je združiti ljude, prvenstveno djecu i mladež, koje interesiraju znanstvena fantastika i srodni žanrovi (fantasy, nadnaravni horor) te znanost općenito. SFera također dodjeljuje najstariju nacionalnu nagradu za domaća znanstvenofantastična djela - nagradu SFERA. SFERICAMA se od milja nazivaju nagrade pobjednicima SFerinog literarnog i likovnog natječaja za djecu i mlade koje se na SFeraKonu djeci i mladima tradicionalno uručuju ravnopravno i istovremeno kad i odraslima nagrada SFERA.

Upute za slanje radova

Svaki rad na poleđini obavezno mora sadržavati sljedeće podatke:

• ime i prezime autora,
  • razred,
  • ime i kontakt podatke nastavnika (telefon, e-mail adresu),
  • ime i adresu škole,
  • odabranu temu.

Radovi koji su nepotpuno označeni ili nema potrebnih podataka, na žalost, ne mogu ući u konkurenciju. Nagrađenim učenicima obavijest o nagradama i vremenu održavanja dodjele poslat ćemo na adresu škole. Oni koji ne budu u mogućnosti doći na dodjelu, svoje će nagrade dobiti poštom na adresu škole.

Likovne radove možete slati isključivo običnom poštom na adresu:

• MENTOR (za SFerin natječaj)
  • D. BAZJANCA 15
  • 10 000 ZAGREB

Literarne radove možete poslati i mailom na e-mail adresu:

Ne zaboravite: literarni radovi ne bi trebali biti eseji već priče ili novele!

Za dodatne informacije slobodno kontaktirajte:

• Ivana Delač
  • predsjednica žirija za SFERICE
  • tel: 091/275-3009 begin_of_the_skype_highlighting 091/275-3009 FREE end_of_the_skype_highlighting
  • www.sfera.hr

Teme za SFerin literarni i likovni natječaj za djecu i mlade za 2013. godinu su:

Osnovna škola (1.-4. razred)

• Ja, izumitelj
  • Dinosauri su mi oteli prijatelja

• Naselje na Marsu
  • Putovanje na kometi

Osnovna škola (5.-8. razred)

Literarni radovi:

• Dan kada sam postao/la nevidljiv/a
  • Čudnovata knjižnica

• Čudnovata knjižnica
  • Posljednja škola na zemlji

Srednja škola

Literarni radovi:

• Ljudi koji nisu mogli umrijeti
  • Što se dogodilo nakon kraja svijeta

• Dolazak ledenog doba
  • Budućnost evolucije

Rok za predaju ističe 5. ožujka 2013.

Izvor: http://www.zbornica.com/index.php?option=com_content&view=article&id=172:sferakon-2013-literarni-i-likovni-natjecaj&catid=9:natjecaji&Itemid=156

Osnovna škola Petar Zoranić Stankovci / Stankovci 222, HR-23422 Stankovci / os-pzoranic-stankovci.skole.hr / ured@os-pzoranic-stankovci.skole.hr