Korisni savjeti roditeljima

Kako spriječiti psovke

Autor: Željka Vendl, 5. 3. 2013.

86% roditelja se slaže da djeca od dvije do 12 godina koriste psovke više nego oni sami kada su bili djeca, pokazalo je istraživanje koje je uradio Care.com. Pedeset četiri posto roditelja je potvrdilo da njihova djeca psuju pred njima, dok 20% ne misli da djeca shvaćaju značenje psovki.

Psovanje, u najblažoj definiciji, je neelokventni način izražavanja emocija. Ako bi gledali po definiciji, zapravo predstavlja nesposobnost neke osobe da opiše svoja emotivna iskustva. Dakle, nevažno da li dijete čuje ove riječi od vas, u školi ili na TV-u, važno je da se psovanje zaustavi prije nego što pređe u naviku.

U nastavku donosimo nekoliko načina koji će vam pomoći da na adekvatan način odgovorite na izazov dječjeg psovanja.

Bez obzira kojeg je uzrasta dijete, veoma je važno da trenutno i mirno reagujete na psovke. Za djecu mlađu od šest godina jednostavan i kratak pristup je najbolji: “Da više nikad nisi psovao”. Starijoj djeci, koja su sposobna da shvate kompleksnija objašnjenja, potrebno je pojasniti zašto psovanje nije u redu. Cilj ovakvog pristupa je da se djeci pomogne da pronađu mogućnost da se izraze, razgovaraju i predstave sebe na najbolji način.

Sasijecite u korijenu
        Neki roditelji smatraju da obraćanje pažnje na djetetove neprikladne riječi samo daje poticaj takvom ponašanju, pa su stoga odlučili da ignorišu takve stvari. Međutim postavlja se pitanje kako će djeca naučiti da psovanje nije u redu, osim ako ga roditelji ne nauče?

Prvo pitajte dijete da li razumije šta znače te riječi. Ako je odgovor "ne", objasnite da je riječ uvredljiva, da utiče na druge, i da nije prihvatljiva. Ako vaše dijete ne razumije riječi, trebalo bi mu objasniti značenje, međutim budite svjesni da to može prerasti u kompleksniji razgovor.

Budite iskreni
        Kada ukorite dijete, ono vam može reći, "Ali čuo sam tatu da je rekao..." Pokušajte se oduprijeti potrebi da opovrgnete ili opravdate svoje psovke. Najbolje je jednostavno iskreno priznati da se i vama ponekad „omakne“. Na taj način nećete kreirati dvostruke standarde, a dobit ćete bonus kod djeteta jer će ono steći osjećaj da se susreće s problemima koje imaju i odrasli.

Pronađite nove riječi
        Razgovarajte sa djetetom i pronađite nove, neuvredljive, riječi ili fraze koje može reći kada se osjeća uzrujano ili ljuto. Djeca znaju koristiti “ružne riječi” kada dozivaju druge ( u šali, namjerno ili u neznanju). Iskoristite ovaj primjer kako bi razgovarali o osjećajima vašeg djeteta prema poznaniku, bratu ili sestri. Potičite dijete da koristi i druge, različite riječi kako bi opisalo osjećaje. To će pomoći da se proširi dječji vokabular i pomoći će da loša iskustva postanu lijepa.

File 1553

Odredite posljedice
        Ako ništa od gore navedenog ne pomaže, ili ako je vaše dijete već steklo naviku da psuje, ponekad je potrebno koristiti i strože mjere kako bi mu pokazali da takvo ponašanje nije primjereno. Odredite posljedice, na primjer svaki put kad opsuje kod kuće ili u školi – slijedi posljedica, odnosno kazna (uskraćivanje igrica, izlaska van taj dan, itd..).

I mama i tata ponekad trebaju ispravke
        Ponekad je potrebno da cijela porodica poradi na svom rječniku. Napravite jasna pravila koja će važiti za cijelu porodicu, i dozvolite djetetu da vam, ako bude potrebe, ukaže da ste upotrijebili lošu riječ.

Ispravljajte i ostale
        Možda vi i ne psujete, ali možda neki vaši gosti, članovi porodice ili prijatelji to ponekad koriste takve riječi? Neka vaši gosti znaju da takve riječi nisu dobrodošle (primjerene) u vašem domu. Ukoliko se radi gostu koji vas ne posjećuje često, pokušajte pronaći diskretan način da gostu skrenete pažnju.

Obratite pažnju na TV i filmove
        Nekada su djeca jednostavno premlada da bi shvatila šta je na ekranu. Psovke često kod odraslih izazivaju smijeh. Djeca to zapamte i kasnije korištenjem tih istih riječi žele da nasmiju roditelje i prijatelje.

Budite primjer
        Nikako ne možete da se oslobodite navike korištenja ružnih riječi kada god vaš omiljeni tim gubi ili kada se slučajno udarite? Pokušajte pronaći novi, manje uvredljiv način da izrazite svoje osjećaje u takvim situacijama. To može biti teško, ali je sigurno učinkovito.

Izvor: Danijel Forjan, OŠ Domovinske zahvalnosti, Knin

« Svibanj 2024 »

Osnovna škola Petar Zoranić Stankovci / Stankovci 222, HR-23422 Stankovci / os-pzoranic-stankovci.skole.hr / ured@os-pzoranic-stankovci.skole.hr